Tippek a telc nyelvvizsgához
Olvasott szöveg értése
- Ebben a vizsgarészben 4 feladatot kell megoldanod, ezért ügyelj arra, hogy ne időzz túl sokat egy-egy feladatnál. Ha nem tudod a választ, inkább haladj tovább a következőre. Talán a részfeladat végén lesz még időd visszatérni a bizonytalan kérdésekhez. A lényeg az okos időbeosztás! És számolj azzal is, hogy a válaszok válaszlapra történő átvezetéséhez is szükséged lesz még kb. 8-10 percre.
- Ha úgy érzed, hogy a szövegekben nehéz a szókincs és túl bonyolultak a nyelvtani szerkezetek, gondolj arra, nem kell minden egyes szót vagy mondatrészt megértened a kérdések megválaszolásához. Különböző nehézségű és hosszúságú szövegekkel kell dolgoznod, tehát a megoldáshoz szükséges idő is különböző lehet.
- A próbavizsgákon gyakorolhatod az olvasási vizsgarész feladattípusait, és kitapasztalhatod, milyen olvasási stratégia a legcélravezetőbb a feladatok megoldásához.
Nyelvtan
- Mindig olvasd el az egész szöveget, mielőtt az üresen hagyott részeket elkezdenéd kiegészíteni.
- Előfordulhat, hogy egy üres helyre több megoldás is jónak tűnik. Ilyen esetben mielőtt döntesz, olvasd át még egyszer a szöveget, mert a szövegszintű értelmezés a legjobb a helyes megoldás kiválasztásához.
- Tartsd észben, hogy csak egy jó megoldás van!
Levélírás
- Mindig a kérdésre válaszolj és vedd figyelembe a megadott szempontokat. Nem azt kell írni, ami eszedbe jut, a megadott szempontok szerint, az adott témához ragaszkodva kell kifejteni gondolataid.
- Annyit írj, amennyit a terjedelmi előírás megenged. A minőség és nem a mennyiség a fontos!
- Legyen igényes a szókincs, fejezd ki magad világosan, olyan nyelvtani szerkezeteket használj, amiben biztos vagy, ne most kísérletezz új, eddig kevéssé használt szavakkal, szerkezetekkel.
- A tartalmi és formai elemek kiválasztásakor vedd figyelembe, hogy formális vagy informális stílusban kell-e írni.
- Győződj meg arról, hogy a megadott szempontokat érintetted-e, és megfelelő bevezetést és záró gondolatot is írtál.
- Ha a végén van időd, olvasd el még egyszer, amit írtál, és az olvasó szemszögéből próbáld megítélni, elég világosan fogalmaztál-e. Tedd fel a kérdést magadak: ’Vajon az olvasó megérti mire gondoltam?’
Hallott szöveg értése
- A hallgatás előtt olvasd el figyelmesen a feladatot, a kérdéseket és az utasítást, mert az ott található információk (pl. kulcsszavak) segítenek beazonosítani a témát és kiszűrni a lényeget.
- A szöveg hallgatása közben nézd a feladat szövegét, ne csak a hallottakra figyelj.
- Nem kell a hallott szöveg minden részletét sem értened, koncentrálj a kérdésekre. Ha valamit nem értesz, ne ess pánikba, ne kezdj töprengeni rajta, haladj tovább.
- Ne aggódj túlságosan a nyelvtani és helyesírási hibák miatt. Nem veszik olyan szigorúan, ha azok a megértést nem zavarják.
- Egyetlen kérdést se hagyj megválaszolatlanul. Ha nem tudod a választ, tippelj: az első megérzés gyakran bejön!
Beszédkészség
A felkészülési időt ne azzal töltsd, hogy részletesen leírod, mit fogsz majd mondani. Csak kulcsszavakat írj, és gondold át, hogyan építed föl a mondandód. A vizsgán úgysem lesz időd mindent elmondani, és bár belepillanthatsz, nem olvashatod fel a jegyzeteid.
Az összefoglalásnál figyelj arra, hogy ne ismételd a vizsgázópárod által mondottakat, hanem saját szavaddal mondd el a gondolataid a témával kapcsolatban.
Beszéded legyen természetes, életszerű. A vizsgáztatók nem előre betanult szövegeket akarnak hallani. Mutasd meg, hogyan tudsz spontán reagálni, rugalmasan alkalmazkodni a témához és a beszédpartneredhez.
Ne csak elmond, éld bele magad, törekedj a színes előadásmódra. A vizsgáztatók arra is kíváncsiak, hogyan tudsz előadni, tehát „add el” magad nyugodtan. Ne elégedj meg azzal, hogy igen-nem válaszokat adsz, mindig adj kiegészítő információt. Beszélj eleget, hogy legyen mit értékelni majd.
A vizsga párban folyik, ezt vedd figyelembe, ne próbáld túlbeszélni a partnered, vagy belevágni a szavába. Adj neki is esélyt.
A váratlan feladatoktól, témáktól nem szabad megijedni, az életben is adódhatnak ilyen helyzetek. Meg kell oldani, ha szükséges, lehet kérdezni, visszakérdezni, ahogyan a valós életben is tesszük. Ha a téma olyan lenne, amiben nem vagy jártas, találj ki valamit, mindenképpen nyilatkozz, mondj véleményt. Nem kell igazat mondani, az igazmondást nem pontozzák! :-)